Skocz do zawartości

Decydujmy Razem E-Platforma - używa cookie. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Witaj na stronie Decydujmy Razem E-Platforma

Zachęcamy do rejestracji i korzystania z e-platformy będącej praktycznym przewodnikiem dla osób związanych z animacją, rozwojem lokalnym i partycypacją. E-platforma to miejsce, gdzie zarejestrowanym użytkownikom e-platformy udostępniamy wiedzę, informacje oraz materiały do samokształcenia. Jest również miejscem wymiany opinii, poglądów i dyskusji praktyków społecznych działających na rzecz procesu partycypacji.
Guest Message by DevFuse
 

Powiat kwidzyński przeciw bezrobociu31 odpowiedzi w tym temacie

#21 Robert Holiński

  Bywalec

 • APP CAL
 • PipPip
 • 22 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 11:12

 Użytkownik Administracja E-platforma dnia 19 marzec 2013 - 09:07 napisał

Robercie

A gdzie można zapoznać się z tym Raportem? Jestem przekonana, że wiele osób chętnie przeczytałoby o działaniach 14! podmiotów wynku pracy. To imponująca liczba. Raport zapewne jest bardzo obrazowy.
Nie mogę się doczekać aż go przeczytam :)

Raport został przesłany drogą pocztową do Stowarzyszenia CAL.

#22 Robert Holiński

  Bywalec

 • APP CAL
 • PipPip
 • 22 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 11:19

Poniżej Raport z realizacji Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji loalnego rynku pracy za okres od marca do grudnia 2012. Dotyczy oczywiście powiatu kwidzyńskiego.

Załączone pliki#23 Projekt_CAL

  Wyga

 • 0 - Goście
 • PipPipPip
 • 498 postów
 • Moje motto życiowe:Odkryj siłę społeczności

Napisano 20 marzec 2013 - 01:00

 Użytkownik Robert Holiński dnia 20 marzec 2013 - 11:19 napisał

Poniżej Raport z realizacji Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji loalnego rynku pracy za okres od marca do grudnia 2012. Dotyczy oczywiście powiatu kwidzyńskiego.

Robercie dziękuję za przekazanie raportu w elektronicznej wersji.

Kilka działań przykuło w sposób szczególny moją uwagę :)
Nie ukrywam, że gmina Prabuty zyskała moją sympatię za swoją aktywność.
Pozyskanie przez gminę „inwestora, który na terenie miasta Prabuty wybudował stację paliw dając w ten sposób zatrudnienie dla bezrobotnych z terenu gminy” to wielki sukces. Jak Oni to zrobili? :)
Bardzo spodobał mi się również pomysł na „Portal dla przedsiębiorców www.zainwestuj.prabuty.pl z aktualną ofertą inwestycyjną. Gmina czyni starania do pozyskania kolejnych inwestorów, którzy lokując swoją firmę na terenie gminy stworzą możliwość zatrudnienia dla lokalnej społeczności.”

Moje zainteresowanie wzbudziła również informacja o cyklicznej organizacji na terenie powiatu kwidzyńskiego „Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości”. Przy tej imprezie współpracuje ze sobą wiele podmiotów. Czyli można!!! :D

Starostwo Powiatowe w Kwidzynie, również ma bardzo interesujące inicjatywy, jak np. „debata – Rynek pracy w powiecie kwidzyńskim stan obecny, możliwości wsparcia i rozwoju - z udziałem samorządowców, przedstawicieli firm, parlamentarzystów, instytucji i organizacji, której tematem przewodnim była aktualna sytuacja na rynku pracy w powiecie oraz działania podejmowane w kierunku łagodzenia skutków bezrobocia.”


Naprawdę aż fajnie się czytało ten raport :)
Dziękuję Robercie za jego publikację.

#24 Robert Holiński

  Bywalec

 • APP CAL
 • PipPip
 • 22 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 11:28

Proszę bardzo, raport zawiera szczegóły, które udało się uzyskać od naszych partnerów w realizacji projektu Decydujmy Razem, faktycznie jak to wszystko zbierze się w jeden dokument to widać co się dzieje w danym temacie na danym terenie. Dlatego myślę, że można nasz monitoring uznać za dobrą praktykę - być może również inni z tego skorzystają. A czy można ? Oczywiście, że można, trzeba jednak włożyć w to sporo energii, ale efekty to wynagradzają.

Co do debaty organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Kwidzynie, to trochę wyprzedzając wspomnę, iż miała ona swoją kontynuację w tym roku - dokładnie w dniu 10 stycznia 2013, zanotowaliśmy spore zainteresowanie przedstawicieli jst, ale też i przedsiębiorców, co jest bardzo ważne w tej tematyce. Jednym z efektów debaty było wystąpienie władz powiatu do Pana Janusza Piechocińskiego - Wicepremiera, Ministra Gospodarki w sprawie prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii - teamtyka obecna w naszym powiecie od wielu lat. W lutym 2013 otrzymaliśmy odpowiedź w tej kwestii. Tak więc można również to uzanć, za nasz głos społeczny jeżeli chodzi o procesy partycypacyjne.

#25 (Gość)-Robert

 • 0 - Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 09:39

W dniu 22.03.2013 r. w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie odbyło się seminarium otwierające Laboratorium Animacji Społeczno-Zawodowej w ramach projektu Akademia EKO-logicznego rozwoju. To przedsięwzięcie partnerskie Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa w Kwidzynie, Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie i Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie, które realizowane jest w ramach Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku - programu realizowanego z kolei w ramach projektu systemowego Decydujmy Razem.
Szczegóły pod poniższym linkiem :
http://www.powiatkwi...,c2128more.html

#26 Projekt_CAL

  Wyga

 • 0 - Goście
 • PipPipPip
 • 498 postów
 • Moje motto życiowe:Odkryj siłę społeczności

Napisano 03 kwiecień 2013 - 12:11

Robercie

Myślę, że działania jakie podejmujecie w ramach aktywizacji grup szczególnie zagrożonych bezrobociem (takich jak kobiety powyżej 50 r.ż.) jest naprawdę wart zaszczepienia w innych miastach.
Zasięgnęłam nieco języka na temat samego pomysłu :)

Środki unijne pozwoliły nam na przekwalifikowywanie się i dyskwalifikowanie. Jednak jednym z najczęściej powtarzanych problemów to niezmienny brak nowych miejsc pracy dla tych osób.
Dlatego też uważam, że podejście zakładające wypracowanie modelu współpracy instytucji rynku pracy na rzecz rozwiązywania problemów ww. grup jest działaniem jak najbardziej wpisującym się w lukę jaka powstała w oferowanym do tej pory wsparciu. Trzeba nam systemowych rozwiązań. Jak widać nie tylko na szczeblu krajowym. Bo niejednokrotnie ogólny charakter rekomendacji nie pozwala na wprowadzenie skutecznych rozwiązań. Jestem całym sercem za działaniami lokalnymi i współpracą lokalnych „graczy” :)

Jestem ciekawa jakie wnioski udało się wam już zebrać. Podzielisz się nimi? :)

#27 (Gość)-Robert Holiński

 • 0 - Goście

Napisano 15 kwiecień 2013 - 11:57

Faktycznie zauważalne jest to, że działania systemowe wszelkiego rodzaju dla grupy osób 50 + nie odnoszą porządnego skutku. Warto próbować podejmować różnego rodzaju działania, które pozwolą zebrać nowe doświadczenia, np. próbować działać lokalnie. Być może w przyszłości będzie to impulsem także do wprowadzenia pewnych zmian systemowych, bez których trudno mówić o zmianie w przedmiotowym temacie..
Problemem jest niska aktywność zawodowa kobiet w wieku 50+, mimo posiadanych przez nie wielu cech poszukiwanych na rynku pracy, min: cierpliwość, skrupulatność, dyspozycyjność. Najczęstszą przyczyną bierności zawodowej osób 50+ jest przeciętnie niski poziom wykształcenia i kwalifikacji w porównaniu do grup młodszych oraz mniejsza skłonność do podejmowania kształcenia ustawicznego. Wcześniejsze wycofywanie się z rynku pracy cechuje przede wszystkim osoby o niskim poziomie wykształcenia. Część kobiet przyzwyczaiła się do bezrobocia tkwiąc w tej sytuacji od wielu lat, a nieraz nawet przez całe życie. Obserwowane są zjawiska nagłego wzrostu bezrobocia, np. w sytuacjach kiedy zarejestrowanie w urzędzie pracy jest warunkiem otrzymania innych świadczeń, np. paczek z Caritas. Osoby długotrwale przebywające bez pracy „przystosowały się” do korzystania z różnych form pomocy społecznej, kierując się kategoriami proporcji koniecznych nakładów do korzyści finansowych. Takie podejście jest bardzo kosztowne dla budżetu państwa.
Z wieloletnich doświadczeń wynika, że kobiety, szczególnie na terenach wiejskich, są przyzwyczajone do zaspokajania potrzeb domowników, często zapominając o swoich potrzebach. Chęć lub konieczność podjęcia opieki nad innymi członkami rodziny naraża na utratę lub dezaktualizację posiadanych kwalifikacji. Jednym z problemów ograniczającym aktywność zawodową kobiet 50+ z pewnością są problemy zdrowotne.

Dotychczasowe wsparcie dla kobiet wiejskich 50+, wobec narastającego niskiego wskaźnika zatrudnienia, jest mało skuteczne. Koncentruje się na dostarczeniu konkretnych umiejętności zawodowych, co w pewnej mierze staje się ograniczeniem, ogniskując wysiłki na rzecz podjęcia zatrudnienia w określonym zawodzie, czy nowych umiejętnościach.

#28 Projekt_CAL

  Wyga

 • 0 - Goście
 • PipPipPip
 • 498 postów
 • Moje motto życiowe:Odkryj siłę społeczności

Napisano 16 kwiecień 2013 - 08:51

Robercie
Zjawisko wyuczonej bezradności, którą doskonale znają pracownicy socjalni, jest realnym i bardzo kosztownym problemem. Długotrwali klienci pomocy społecznej mają bardzo wyspecjalizowane umiejętności dot. zdobywania bezpłatnego wsparcia. Połączone z roszczeniową postawą powodują, że osoby te bardzo trudno nakłonić do powrotu na rynek pracy (bez względu na wiek - ponieważ w rodzinach tych mówimy również o dziedziczeniu biedy i dziedziczeniu wyuczonej bezradności).

Mnie od razu rzucają się kwestia, które wydaje się bardzo mocno wpływają na efektywność oferowanego dotychczas wsparcia (głownie w postaci szkoleń).
Moim zdaniem poza wsparciem "dokwalifikującym" konieczne jest skupienie się na wzbudzaniu motywacji do podjęcia pracy, wzmacnianiu czy nawet kreowaniu potrzeb i wartości jakie niesie ze sobą praca zawodowa.
Mam tutaj na myśli zjawisko, kiedy ludzie chodzą na szkolenia dla "zabicia nudy" (bo można wyjść z domu, dostać darmowy obiad itp.). Szkolenia nie są wybierane pod kątem prawdziwych predyspozycji zawodowych, zgodnie z możliwościami danego rynki itp. Takie szkolenie, gdzie osoba tak naprawdę nie uczestniczyła w nim pokładając nadzieje na zatrudnienia, staje się niestety jedynie wydaniem publicznych środków. Z drugiej strony zaczyna pojawiać się problem, że zaplanowano tyle a tyle szkoleń dla tylu a nie mniej osób. Przez co w konsekwencji zmniejszane są kryteria doboru uczestników.
To jest moje zdanie.

Kobiety dotychczas pracujące w gospodarstwach rolnych mają wdrukowany pewien kulturowy schemat działania - jeżeli nie może już pracować na polu jej rolą jest opiekowanie się pozostałymi członkami rodziny, pomoc matkom, obowiązki domowe itp. Myślę, że ta grupa kobiet w szczególny sposób potrzebuje wsparcia, które ukierunkowane będzie na rozwinięcie w nich potrzeb samorozwoju, czerpania przyjemności z pracy zarobkowej oraz wskazywania zmian jakie zaszły we współczesnym świecie i tym samym konieczności przyjęcia przez nie nowych ról.

Nastawienie pracodawców też nie pomaga. Młodość będzie miała zawsze większe szanse aniżeli dojrzałość. Młodym lepiej się "steruje", łatwiej nakłonić go do bardziej wytężonej pracy np. wizją awansu. Osoby 50+ mają już bardzo ugruntowany sposób patrzenia na rzeczywistość i odmienne priorytety. Bardziej cenią stabilność i bezpieczeństwo co również wpływa na ich relację z pracodawcą.

#29 (Gość)-Robert Holiński

 • 0 - Goście

Napisano 09 maj 2013 - 07:47

VI spotkanie Grupy strategicznej do spraw polityki publicznej w zakresie rynku pracy i zatrudnienia powiatu kwidzyńskiego w projekcie Decydujmy Razem odbędzie się w dniu 10.05.2013 r.

#30 (Gość)-Robert Holiński

 • 0 - Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 11:12

Głównym celem spotkania była szeroka prezentacja działań w projekcie Decydujmy Razem realizowanych przez Stowarzyszenie CAL oraz działań prowadzonych przez CAL w kontekście ewentualnych inspiracji dla powiatu kwidzyńskiego. Spotkanie otworzył Robert Holiński – APP, który przypominał zebranym działania, które zostały podjęte w ramach projektu na ostatnim spotkaniu Grupy oraz te, które były prowadzone w okresie między spotkaniami. Następnie przedstawił program aktualnego spotkania.
Pierwszą informacją była prezentacja przez Roberta Holińskiego tematu Konsultacji społecznych projektów Regionalnych Programów Strategicznych w ramach Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Temat obejmował zagadnienia : obszary problemowe, elementy systemu realizacji Strategii – Zintegrowane Porozumienia Terytorialne, narzędzia realizacji Strategii – sześć projektów RPS, konsultacje społeczne ( formy, terminy ), informację o terminach konferencji subregionalnych ( Starogard Gdański – 16.05.2013 i Kwidzyn – 23.05.2013 ). Robert Holiński podkreślił, iż temat jest ważny, a także istotny z punktu widzenia projektu Decydujmy Razem, w którym szeroko traktuje się zagadnienia partycypacji oraz konsultacji społecznych. APP podkreślił, iż intencją Zarządu Województwa Pomorskiego jest, aby konsultacje społeczne podobnie jak przy Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego odbywały się w powszechnym dialogu angażującym zarówno instytucje publiczne, partnerów społeczno-gospodarczych, jak i mieszkańców regionu.

Drugi głos zabrał Rafał Krenz – konsultant ds. smwp, Członek Zarządu Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie. Na początku przedstawił zebranym Stowarzyszenie CAL. Nawiązując do celów projektu Decydujmy razem opowiedział o misji wyrażanej hasłem przewodnim Odkryj siłę społeczności. W części dotyczącej środowiskowego modelu aktywizacji społeczno-zawodowej omówiono w szczególności aktualnie prowadzony projekt w partnerstwie – Akademia Eko-logicznego rozwoju. Omówiona została strategia wdrażania projektu innowacyjnego, testującego – diagnoza i badania, cele projektu, wskaźniki, stan docelowy, odbiorcy i użytkownicy, ewaluacja, wskaźniki dla procesu upowszechniania, produkty innowacyjne.

Następnie Rafał Krenz poprowadził warsztat dotyczący partnerstwa na rzecz zatrudnienia – potrzeby, wyzwania, model mający na celu doprecyzowanie planowanego projektu społecznego. Na początku przedstawił ogólnie doświadczenia w tej tematyce, po czym przystąpił do warsztatu z Grupą strategiczną. Zadaniem dla poszczególnych osób z Grupy strategicznej było wytypowanie podmiotów, które są ważne z uwagi na lokalny rynek pracy. Po tym etapie pracy, wspólnie zastanawiano się nad ważnością i zaangażowaniem poszczególnych podmiotów i ich miejscem na mapie lokalnego rynku pracy i matrycy oddającej poziom wpływu i zaangażowania. Poszczególnym – zgłoszonym propozycją - towarzyszyła szeroka dyskusja prowadzona przez przedstawiciela CAL z aktywnym uczestnictwem członków Grupy strategicznej. Konkluzją tej części było kilka istotnych spostrzeżeń, jak wcześniej przytoczona matryca uczestników lokalnego rynku pracy. Rozważano także możliwości zastosowania wypracowanego narzędzia na terenie powiatu kwidzyńskiego w tym także w kontekście projektu - Akademia Eko-logicznego rozwoju. Dyskusja pozwoliła na podkreślenie wagi aktywizacji współpracy z biznesem w ramach planowanego projektu społecznego. Celem współpracy mogłoby być w zależności od zainteresowania: informowanie i pomoc w zakresie tworzenia przestrzeni do wspólnej dyskusji.

W trakcie dyskusji poruszano również inne ważne sprawy dotyczące rynku pracy: kwestia koordynacji spraw dotyczących szeroko pojętej polityki społecznej, trudna sytuacja na obszarach wiejskich powiatu kwidzyńskiego, ubóstwo i bezrobocie – rzeczywiste problemy dotykające społeczność lokalną. Poinformowano również zebranych o innych działaniach prowadzonych przez powiat kwidzyński na rzecz lokalnego rynku pracy.

Podczas warsztatów uczestnicy nabyli wiedzę nt. wielu ważnych spraw, które opisano powyżej, ponadto jak wynika z zebranych ankiet po spotkaniu warsztaty były przydatne w rozwiązywaniu lokalnych problemów, a także była możliwość poznania opinii różnych sektorów w jednym miejscu, co z pewnością przyczynia się systematycznie do integrowania naszej lokalnej społeczności.

Na zakończenie APP podziękował zebranym za przybycie i udział w VI spotkaniu Grupy strategicznej. Zaapelował również do zebranych, iż jeżeli są tematy, które warto poruszać w ramach projektu Decydujmy Razem to jest prośba o zgłaszanie takich, a zostaną one ujęte w kolejnych programach spotkań Grupy. Korzystając z obecności przedstawiciela CAL APP zaapelował, aby problemy, które są poruszane podczas spotkań Grupy strategicznej, która działa w ramach projektu systemowego Decydujmy razem trafiały również do lidera, tj. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz innych instytucji, które są odpowiedzialne za szeroko pojętą politykę społeczną.

#31 (Gość)-Robert Holiński

 • 0 - Goście

Napisano 30 wrzesień 2013 - 08:52

Działamy dalej, Pracujemy razem, Decydujemy Razem

http://www.powiatkwi...,c2226more.html

#32 (Gość)-Robert Holiński

 • 0 - Goście

Napisano 27 luty 2014 - 10:22

W dniu 27.02.2014 r. na posiedzeniu Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego przedstawiono raport z realizacji Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy za okres od stycznia do grudnia 2013 roku. Prezentacja została przedstawiona przez Roberta Holińskiego ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie oraz Jerzego Bartnickiego – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Podkreślono, iż zgodnie z zapisami Programu - głównym realizatorem postanowień niniejszego programu jest Powiatowy Urząd Pracy w Kwidzynie. Inicjatorem i realizatorem działań wykraczających poza ustawowe kompetencje Powiatowego Urzędu Pracy są również inne instytucje na zasadzie samodzielnej realizacji, współpracy z innymi instytucjami lub partnerstwami.

Realizując powyższą zasadę partycypacyjnego udziału partnerów w realizacji Programu, raport zawiera informację od podmiotów, które działają na lokalnym rynku pracy. Opracowanie raportu poprzedzone zostało przygotowaniem narzędzi związanych z monitoringiem i ewaluacją, tj. wzorem raportu z realizacji Programu oraz procedurą związaną z opracowaniem raportu, które zostały zaopiniowane przez Grupę strategiczną do spraw polityki publicznej w zakresie rynku pracy i zatrudnienia powiatu kwidzyńskiego w projekcie Decydujmy Razem. Przyjęcie informacji przez Zarząd Powiatu zakończyło procedurę w 2014 roku. Środki finansowe przeznaczone na realizację Programu to kwota ok. 10,9 mln złotych, z czego około 60 % to środki angażowane przez Powiatowy Urząd Pracy, a 40 % przez pozostałych partnerów społeczno-gospodarczych działających na lokalnym rynku pracy.
Dodaj odpowiedź


Ten post wymaga zatwierdzenia przez moderatora zanim będzie dostępny i widoczny przez wszystkich użytkowników.

  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników

Kapita� Ludzki Decydujmy Razem Europejski Fundusz Spo�eczny